ABS och ESP lampor

I detta forum skriver vi om övriga modeller.
nilslennart
Inlägg: 209
Blev medlem: 17 maj 2015, 15:05
Ort: Stockholm
Bilmodell: Skoda octavia 3
Kontakt:

ABS och ESP lampor

Inlägg av nilslennart »

Jag har en skoda superb, en 2003:a. I går började plötsligt ABS-lampan och ESP-lampan att lysa. Jag stängde av tändningen och startade bilen på nytt och då var lamporna släckta. De har inte lyst idag fastän jag har kört ca fem mil. Har herrarna någon fundering varför lamporna lyste?

lelle
Bäverhanne
Inlägg: 5618
Blev medlem: 20 mars 2012, 16:22
Ort: Stockholm
Bilmodell: Skoda Fabia elegance kombi
Kontakt:

Sv:ABS och ESP lampor

Inlägg av Bäverhanne »

Kanske smuts på en ABS krans, glapp på en av ABS givarna.
ESP arbetar med ABS systemet så om det blir fel på ABS tänds ESP också =)
rogerlj
Inlägg: 364
Blev medlem: 13 februari 2019, 21:39
Ort: Åstorp
Bilmodell: Skoda Superb iv
Kontakt:

Sv:ABS och ESP lampor

Inlägg av rogerlj »

Har en Superb 2 som precis fyllt 1 år, ikväll när jag körde hem från jobbet stannade jag för att handla, när jag sedan kört bilen 50 meter så tändes EPS ABS och däcktrycksmätaren. Körde hem ca:7 km och stängde av motorn i 2 timmar för att sedan starta bilen igen och då lyser bara ABS lampan, kan det bero på smuts på givarna även i detta fallet, då dessa 3 system jobbar ihop.
maverick
Inlägg: 25333
Blev medlem: 24 juli 2012, 11:45
Ort: Landskrona
Bilmodell: Skoda Octavia RS
Kontakt:

Sv:Sv:ABS och ESP lampor

Inlägg av maverick »

[quote]Har en Superb 2 som precis fyllt 1 år, ikväll när jag körde hem från jobbet stannade jag för att handla, när jag sedan kört bilen 50 meter så tändes EPS ABS och däcktrycksmätaren. Körde hem ca:7 km och stängde av motorn i 2 timmar för att sedan starta bilen igen och då lyser bara ABS lampan, kan det bero på smuts på givarna även i detta fallet, då dessa 3 system jobbar ihop.[/quote]

I ditt fall är det inget att tänka på. In till verkstad på nybilsgarantin.
rogerlj
Inlägg: 364
Blev medlem: 13 februari 2019, 21:39
Ort: Åstorp
Bilmodell: Skoda Superb iv
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:ABS och ESP lampor

Inlägg av rogerlj »

Gietvis skall bilen in, skulle den ändå pga. att Skoda gått ut med en action för DSG lådan, omprogramering av styrdonet eller något sådant hette det. Men ville bara höra om någon fått samma varningar, fick alldrig detta på min Octavia med samma system, varje gång jag startar nu så lyser ABS lampan hela tiden och sedan så fort bilen rullat lite tänds de andra så något med givarna är det.
//Roger
Skriv svar