Vindrutetorkare

I detta forum skriver vi om Skoda Felicia.
flisan1
Inlägg: 5
Blev medlem: 3 november 2010, 23:56
Ort: Stockholm
Bilmodell: Skoda felicia
Kontakt:

Vindrutetorkare

Inlägg av flisan1 »

Undrar om någon vet vad felet är med Vindrutetorkaren. Den funkar som vanligt på den högsta farten, men sätter man på normal orkar den knappt att arbeta. Borde inte vara motorn då den funkar utmärkt på den högsta farten. Bilens årsmodell är 1998.
Skog
Inlägg: 61
Blev medlem: 21 augusti 2014, 11:02
Ort: Umeå
Bilmodell: Skoda Octavia 4x4 tdi
Kontakt:

Sv:Vindrutetorkare

Inlägg av Skog »

Kan i princip svära på att axeln som driver torkarna börjat rosta, detta får axeln att gå tungt och därför måste du köra på full effekt för att den ska röra på sig, ta lös och isär torkarmotorn och fetta in den så slipper du att kuggarna slits sönder då det går för tungt. Hade isär min förra veckan och fettade och bytte oringar räcker förmodligen med att smörja det var pilrigt att byta oringar. Sök på Torkarmotor så finns bra beskrivningar.
Bäverhanne
Inlägg: 5618
Blev medlem: 20 mars 2012, 16:22
Ort: Stockholm
Bilmodell: Skoda Fabia elegance kombi
Kontakt:

Sv:Sv:Vindrutetorkare

Inlägg av Bäverhanne »

Gjorde samma operation på en Octavia förra veckan.
Dum som man var använde jag städ och slägga för att slå ut axeln, man kan lätt säga att gängorna aldrig kommer bli sig lika =(

Så, om det sitter utav helvete använd polygrip/rörtång för att vrida på axeln och sedan en stor mejsel eller något annat att använda som hävstång för att få ut axeln.
flisan1
Inlägg: 5
Blev medlem: 3 november 2010, 23:56
Ort: Stockholm
Bilmodell: Skoda felicia
Kontakt:

Sv:Vindrutetorkare

Inlägg av flisan1 »

tack för tipset
Skriv svar