Fortsätter m. trimmtjatet

I detta forum skriver vi om trimning.
Skriv svar
snowstormer
Inlägg: 0
Blev medlem: 6 augusti 2008, 04:29
Ort: Skövde
Bilmodell: Skoda Octavia RS II
Kontakt:

Fortsätter m. trimmtjatet

Inlägg av snowstormer »

Tja

har fixat mig ett banklån på tio papp o vill trimma nu!!! Men det får bli till påskhelgen. Kruxet är fortfarande BSR ppc eller tuningchip i stockholm med en skön rabbatt dessutom.

Hörde mig för hos VAG idag för o få råd , det dom sa var att enligt miljölagen så får man inte trimma bilen. O om man dessutom har en uppstylad bil så leder det ofta till testkörning hos bilprovníngen och om de märker att bilen går snuskigt bra så ligger man i citat" Deep Shit" vad de nu menade med det.

Så vilket av dessa trimm ska man välja?

Vill ha snabba råd

MVH

Mac

Ps synes på Elmia
skodapower
Inlägg: 0
Blev medlem: 14 mars 2005, 09:31

Sv:Fortsätter m. trimmtjatet

Inlägg av skodapower »

Det är första gången som jag hör att en biltillverkare hävdar miljöaspekten då det gäller chippning och framförallt VAG eftersom seaten med samma motor har 204hk är den isåfall en miljöbov för det är bara en uppgradering av mjukvara samma som vid chippning och sen finns det dom som hävdar att en chippad bil blir miljövänligare för den förbränner bättre så det tror jag inte på.Däremot så ändrar man helbilsgodkännandet så om det händer någoting så kan det bli problem om man inte kollat med sitt försäkringsbolag.
Och sen att bilprovningen skulle ödsla tid på det är skitsnack har inte dom nog med bilar och köer som det är utan dom skulle kolla just en skoda kolla volvo T5 det finns dom som har uppemot 500hk jag vet själv av två stycken och dom har inga problem vid besiktning.
Om du med styling menar ombyggnad så får du kanske problem om du börjar skära i bilen för det är en ny ombyggnads lag på fordon men annars är det bara att tänka på inga vassa kanter inte för brett utstick från bilen.
Så kör på du och lycka till med stylingen.
Jag tycker du ska välja tuningchippet.

skodapower
Draco
Inlägg: 1
Blev medlem: 23 juli 2012, 23:40
Ort: [Annan kommun]
Kontakt:

Sv:Sv:Fortsätter m. trimmtjatet

Inlägg av Draco »

hade för mig att trimma en bil upp till 20% av ordinarie hästar
sen ska ju naturligtvis avgaserna inte stiga över gränserna..
vilket det inte brukar göra..

det är vad jag har fått höra angånde trimm
mycket mer vet jag inte..

Mvh
Draco
jensa
Inlägg: 0
Blev medlem: 1 januari 2009, 15:56
Ort: Stockholm
Bilmodell: Cupra R
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:Fortsätter m. trimmtjatet

Inlägg av jensa »

Ahh! nu suger det i trimmar tarmen ser jag :)
RSR
Inlägg: 0
Blev medlem: 22 juni 2006, 21:26

Sv:Sv:Sv:Sv:Fortsätter m. trimmtjatet

Inlägg av RSR »

BSR har väl inte kommit med PPC än vad jag vet. Jag har Tuningchip och är jättenöjd.
FightingDiva
Inlägg: 0
Blev medlem: 10 mars 2006, 14:07
Ort: Stockholm
Bilmodell: Skoda Octavia RS
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Fortsätter m. trimmtjatet

Inlägg av FightingDiva »

Jag hade postat ett inlägg där jag körde ett klipp och klistra från våran "kusin sajt" gti-klubben. Där stod det exakt det som gällde om trimm och besiktningen.

Det där med chipp är rätt svårt att bevisa för bilprovningen, då måste de göra en komponentbesiktning hos någon auktoriserad verkstad som dom anlitar för detta. Jag har aldrig hört att de gjort så med någon chippad bil. Möjligtvis att man får problems med avgasvärden och det är ju aja baja från sbp.

Kort och gott så får man inte i de typregistrerade bilarna inte ändra motorn på något sätt att det påverkar avgasvärdena när bilen nybil besiktigades (EU lagen altså).

Så byter man sin IC eller till större turbo är det ju inget fel i det om avgasvärdena håller det som står i besiktningens pappren.
Dock är det fel i komponenterna då bilen besiktigades hade den ex. en KKK k03 turbo, nu har den en Mitsubishi TD04... det säger sig självt det blir ett "BIG NO-NO"!!
The Weasel
Inlägg: 0
Blev medlem: 3 januari 2013, 20:57
Ort: Ludvika
Bilmodell: Skoda Octavia RS II FL
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Fortsätter m. trimmtjatet

Inlägg av The Weasel »

Tycker också att du ska välja Tuningchip.

Skoda RS Power
Riddler
Inlägg: 0
Blev medlem: 7 april 2005, 16:00
Ort: Örnsköldsvik
Bilmodell: Skoda Octavia RS -02, Nissan 300ZX -90 & Peugeot 405 Mi16 -91
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Fortsätter m. trimmtjatet

Inlägg av Riddler »

Det brukar aldrig vara något problem med SBP fast man trimmat mycket sålänge avgasvärdena ligger inom gränsvärdena. Sedan är det en annan sak om du kommer med en monsterFMIC och en turboladdad bil som egentligen inte har turbo och 4"-utblås, det är klart att de kollar en sådan bil lite extra. Sedan, vad jag har förstått, så får du egentligen inte byta en glödlampa till annat än original på en bil som har helbilsgodkännande sedan de reglerna trädde i kraft.
Macke
Inlägg: 0
Blev medlem: 20 november 2008, 22:44
Ort: Stockholm
Bilmodell: RS combi
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Fortsätter m. trimmtjatet

Inlägg av Macke »

Om du är osäker så välj Revo eller PPC som du kan "stänga av" när du ska besiktiga eller serva.
FightingDiva
Inlägg: 0
Blev medlem: 10 mars 2006, 14:07
Ort: Stockholm
Bilmodell: Skoda Octavia RS
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Fortsätter m. trimmtjatet

Inlägg av FightingDiva »

Det är som Riddler säger, om besiktningen skall gå enligt paragraferna så skulle dom i stort sett kunna underkänna allt som man bytt på sin bil om den är helbilsregistrerad (EU-besiktigad som jag brukar kalla det).

Rätt så korkad lag enligt mitt tycke, det är definitivt ett monopol som byggts upp. Vet inte varför EU eller sverige vill ha det på detta vis. Man får ju inte ens meka med bilen längre :(

Då kan vi ju lägga ner Mekonomen, Micro, Biltema etc...
jk
Inlägg: 0
Blev medlem: 19 augusti 2005, 16:49
Ort: Jönköping
Bilmodell: Octavia RS
Kontakt:

Sv:Fortsätter m. trimmtjatet

Inlägg av jk »

Välj KCR i Falköping!!!!! Längst erfarenhet, kanske inte billigast, men inte dyast heller. Ta i alla fall en titt på deras hemsida, ett företags hemsida säger rätt mycket, tycker jag i alla fall..... Har för mig att det är en kille här på forumet som jobbar där.


Lycka til i alla fall.

-Jonas
Skriv svar