Skyltbelysning

I detta forum skriver vi om Skoda Octavia.
c014
Inlägg: 0
Blev medlem: 29 januari 2014, 23:09
Ort: Norrköping
Bilmodell: Skoda
Kontakt:

Skyltbelysning

Inlägg av c014 »

Hej

På min octavia 98 halvkombi. Har skyltbelysningen lagt av, lamporna som satt i har jag bytt ut, de var rätt svarta och brända.

När jag skulle sätta i nya så for ju givetvis lampinsatsen in så jag fick plocka bort baksidan av koffertluckan, vilket inte gjorde något för då kunde jag ju kolla att kablarna satt i, och de gjorde de vad jag såg.

Men lamporna lyser inte, båda lamporna är släckta.
Jag har kollat på säkringarna och bytt den säkringen som manualen säger.

Vet någon vad som kan vara fel? tänkte ifall det är något känt fel som man kanske kan kolla upp, eller om man ska lämna in den till verkstad, elektronik kan jag väldigt lite om.
miback
Inlägg: 0
Blev medlem: 12 juni 2009, 12:48
Ort: Helsingborg
Bilmodell: Skoda
Kontakt:

Sv:Skyltbelysning

Inlägg av miback »

Kontrollera så att du verkligen har kontakt mellan glödlamporna och hållaren. Det brukar bildas oxider eller rost på kontakterna
Cali
Inlägg: 0
Blev medlem: 15 november 2009, 17:32
Ort: Sundsvall
Bilmodell: Skoda
Kontakt:

Sv:Sv:Skyltbelysning

Inlägg av Cali »

Valigt fel är att sladdarna mellan baklucka och kaross går av, efter åren av allt öppnande och stängande av luckan.
pean
Inlägg: 0
Blev medlem: 21 januari 2011, 23:52
Ort: Uddevalla
Bilmodell: Skoda octavia glxi
Kontakt:

Sv:Skyltbelysning

Inlägg av pean »

Hej börja med att köpa en eldosa (ca 100:-) så att du ser om det finns ström framme vid lamphållare. sedan om det inte finns där kan du kolla om du har ström vid säkringen. Har du kollat så säkringen är hel resp inte oxid? Har du belysning på öv lampor? oxid?
Skriv svar