Sida 1 av 1

Parkeringsvärmare webasto

Postat: 27 februari 2013, 19:03
av pinge61
Nu ska det finnas en lösning på problemet med att kupe'fläkten inte startar om det blir under 12V i batteriet. Denna lösning kom tydligen i December 2012. Jävligt dåligt av Skoda att inte meddela ägarna om detta. Blev lovat det när jag var i kontakt med Skoda Sverige AB i Februari 2012. Fick reda på detta när jag hade inne bilen för ett annat skitfel på den. Så nu åker biljäveln väck. Aldrig mer en Skoda eller någon annan bil i V.A.G

Sv:Parkeringsvärmare webasto

Postat: 28 februari 2013, 12:52
av Malte
Vad bra då vet vi vilken bil man inte skall köpa.
Men den stora frågan är vad skall man köpa, som aldrig
kronglar o är tyst bränslesnål blir snabbt varm och så vidare ?
Gärna ökar i värde med hade varit bra !

Sv:Sv:Parkeringsvärmare webasto

Postat: 1 mars 2013, 18:43
av pinge61
Då jag köpte bilen ny för 1,5 år sen och haft den på verkstad 4ggr, varav 2 ggr med hjälp av bärgare! + dåligt bemötande från verkstaden/återförsäljare och Skoda Sverige AB. Så jag tycker att Skoda är den sämsta bil jag ägt.

Sv:Sv:Sv:Parkeringsvärmare webasto

Postat: 1 mars 2013, 23:04
av Malte
Jag har förstått att Skoda är den sämsta ! Men frågan är, vilken är den bästa ?

Sv:Sv:Sv:Sv:Parkeringsvärmare webasto

Postat: 1 mars 2013, 23:19
av pinge61
Lexus

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Parkeringsvärmare webasto

Postat: 2 mars 2013, 10:57
av Malte
Tack för tipset, dock en helt annan prisklass :-) får spara lite till då !

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Parkeringsvärmare webasto

Postat: 2 mars 2013, 12:12
av fabbe1
Jag tittade på den här sidan om Lexus och det verkade inte som högsta kvalitet precis.

http://kundrecensioner.lexus.se/6058-sv_se/RX/lexus-lexus-rx-reviews/reviews.htm?sort=rating&dir=asc

Tony

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Parkeringsvärmare webasto

Postat: 2 mars 2013, 14:58
av Malte
Nej men usch o fy en sån vill man inte ha !
Där verkar ju min Skoda Yeti vara rena drömbilen !
Den är 1,5 år nu gått ca 2200mil o varit på verkstad engång antennen till GPSen fungerade inte.

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Parkeringsvärmare webasto

Postat: 21 oktober 2014, 17:26
av patapike
Heja Malte!
Länge leve Skoda! Körde uppför slalombacken i Härnösand (vårdkasen) med min Yeti. En hissnande upplevelse;) Jag har i alla fall inte hitta några vettiga alternativ till Skoda utifrån de kriterier jag ställer på en bil. Alla dåligt pålästa kompisar som hånat mina skodor får alltid äta upp det när grodätarbilar och annat skrot inte håller måttet, trots avsevärt högre köpeskilling. Dessutom, Skoda Yeti är en djävulskt tuff bil. Men, som med bra musik och kvalitativa föremål, fodras det att betraktaren inte är tappad bakom en vagn;)