Sida 1 av 1

Rattvärme låser sig.

Postat: 9 januari 2024, 08:00
av bmw_ixen
Jag har en mysko bugg med rattvärmen. Om jag förvärmer bilen så kan jag inte stänga av rattvärmen. Oftast löser det sig eftersom jag hoppar i ur å in i bilen ett par gånger innan jag väl kör hemmifrån. Det händer inte om jag sätter mig i kallbil och slår på ratten manuellt. Iadg är bilen på verkstan för bakrutetorkaren. Så under tiden har jag testat på en annan Enyaq och det är samma på den.

Någon mer som har samma och hittat någon workaround utan att behöva starta om hela åbäket?

Re: Rattvärme låser sig.

Postat: 9 januari 2024, 15:10
av Jonsson
Stänger du av värmen med knappen på ratten då?

Re: Rattvärme låser sig.

Postat: 9 januari 2024, 15:25
av @ndread
bmw_ixen skrev:
> Jag har en mysko bugg med rattvärmen. Om jag förvärmer bilen så kan jag
> inte stänga av rattvärmen. Oftast löser det sig eftersom jag hoppar i ur å
> in i bilen ett par gånger innan jag väl kör hemmifrån. Det händer inte om
> jag sätter mig i kallbil och slår på ratten manuellt. Iadg är bilen på
> verkstan för bakrutetorkaren. Så under tiden har jag testat på en annan
> Enyaq och det är samma på den.
>
> Någon mer som har samma och hittat någon workaround utan att behöva starta
> om hela åbäket?
Har upplevt samma om rattvärmen är på då jag slår på "parkeringsvärmaren". Då går rattvärmen inte att stänga av efter åt.

Re: Rattvärme låser sig.

Postat: 9 januari 2024, 21:49
av Kalejdokom
Samma här - rattvärmen går inte att stänga av med knappen på ratten om den startats vid förvärmning.
För övrigt är det lite skruvat att förvärmning alltid går 30 minuter oavsett behov eller hänsyn till att man kanske kör iväg efter 10 minuters förvärmning. Den fortsätter sina 30 minuter även om man stannat och parkerat bilen innan 30 minuter har passerat.

Re: Rattvärme låser sig.

Postat: 10 januari 2024, 10:34
av bmw_ixen
Gött! Om ni lämnar in den så säg till om det så de fattar att det är en buggfix.
(Ska lämna in bilen igen eftersom de inte fått hem torkarmotorn som skulle bytts i tisdag.) Då ska detta rapporteras oxå.

Ja förvärmen går nog 30 min ich här oxå. Man får stänga av den i appen.

Re: Rattvärme låser sig.

Postat: 10 januari 2024, 17:10
av Robert Svensson
Jag har inte det problemet, jag kan stänga av min via ratten så fort jag kör iväg, kör en RS - 22

Re: Rattvärme låser sig.

Postat: 11 januari 2024, 10:44
av bmw_ixen
Jag ska se om jag kan ändra rattvärme i inställning till att den går igång med en eller tre pluppar. Bara för att se om det påverkar. Det är lit oligiskt var man hittar det och det andra, men ska forska i det.
Bra med input! :-)