Sida 1 av 1

Ej dragkrok till Fabia III Monte Carlo 2021...?

Postat: 16 april 2024, 16:12
av rodhammar
Hej,

Har en Fabia III Monte Carlo halvkombi som jag vill sätta dragkrok på för att kunna använda till cykelhållare och även någon mindre släpkärra vid behov.

Efter diverse kontakter med olika företag så slog jag märkesverkstaden en signal för att kolla vad dom skulle ha för jobbet.
Allt var frid och fröjd, inte väldigt mycket dyrare än icke-märkesverkstad, tills vi var på väg att boka tid, så kom frågan "förresten, det är väl inte en Monte Carlo"...?

Jo, Monte Carlo är det svarade jag glatt.

Då går det inte att eftermontera drag på den bilen...

Just nu undersöker den jättetrevlige och hjälpsamme verkmästaren varför det inte skulle gå att sätta drag på just en Monte Carlo och ska återkomma till mig.

Jag som är nyfiken tänkte testa här och se om det är någon hjälpsam eller intelligent person som varit med om samma sak eller vet varför det inte skulle gå?

När jag kollar bakifrån på bilen så finns det ingen lucka för dragkrok, men är detta det enda problemet, eller är det mer som saknas/inte är förberett?
Brist på hål i en plastdetalj finns det ju verktyg som kan åtgärda om det bara är det.

Någon som vet?

Supertacksam för all hjälp!

Ha en bra dag allihop!


Mvh Robban

Re: Ej dragkrok till Fabia III Monte Carlo 2021...?

Postat: 17 april 2024, 12:22
av rodhammar
Hej igen,

Fick svaret idag av en väldigt trevlig och hjälpsam verkmästare på en märkesverkstad här nere i söder och tänkte dela med mig/svara mig själv utifall det kan hjälpa någon annan i något läge.

Kanske inför bilköp, för jag skojade med säljaren om att man kanske blir tvungen att sätta drag på bilen eftersom den är så liten, och fick bara ett skratt och att det inte är några som helst problem om man behöver göra det. Vilket uppenbarligen inte är sant!

På Monte Carlo sitter det tydligen en annan bakaxel än på de andra modellerna, och detta är anledningen till att det inte går att sätta drag på denna modell.

Hade lite hopp kvar om att det bara skulle vara att deformera lite plast, men det hoppet grusades rejält...

Så, köp INTE en Fabia III Monte Carlo om du vill ha möjlighet att sätta drag på bilen av någon anledning.


Må gott!

Mvh Robban

Re: Ej dragkrok till Fabia III Monte Carlo 2021...?

Postat: 8 oktober 2024, 15:06
av Hasva
Hej, beträffande att montera draganordning på en nyinköpt FABIA MONTE CARLO av årsmodell 2024 tillverkad Mars månad 2024. Ja det går ej att montera på dessa Monte Carlo på grund av att elkablar och säkringar ej är installerade från Skoda fabriken vid tillverkningen.
Efter konsultation av märkesverkstad informerade dom mig att de ändå installerat till en kund som absolut till vilken kostnad som helst skulle ha draganordning installerad med nytt elkablage och säkringar m,m, till en kostnad cirka 30000:00 kr, men kan ej ändå få det att fungera för det behövs koder som ej är tillgängliga för att få det att fungera.
Enligt mitt registreringsbevis är det uppgivit att draganordning är möjligt.
Blev mycket besviken på bilförsäljaren som sålde bilen till mig, dock ej märkesverkstad, att installera draganordning var inget problem. Men enligt märkesverkstad säljer de ej draganordning till SKODA FABIA MONTE CARLO årsmodell 2024.

Re: Ej dragkrok till Fabia III Monte Carlo 2021...?

Postat: 16 oktober 2024, 18:00
av fabbe1
Jag har en Fabia 1,2 2011, monterade själv dragkrok beställd på nätet, bara kontakten med kablar som jag sedan tjuvade elen från befintliga kablar under bagagegolvet från bakljus broms och blinkers, men numera kanske det är mera datoriserat tyvärr.