Sida 1 av 1

Rs bana Tierp!

Postat: 13 augusti 2003, 00:24
av Mange
Vi är ett par Rs i Uppsala trakten som tänkte svänga lite med bilarna om väder tilllåter. Nån som är sugen? :)

Inför: Årets sista USR: Tierps flygfält, Söndag 17/8
Innan det mulnar till ordentligt så kommer USR att anordna en sista picknick på Tierps flygfält.

Det brukar bli en helgo dag med mycket kul att se på och mycket körande för förarna. Förra gången var t o m Bilsports egna A-kändis Nicke Blom där med bilen och körde några repor :)

Tillställningen innan det kommer man nog främst ihåg den lilla silvriga eld-flamesCorsan med turbomotor som skrynklade till asfalten ordentligt på line-upen.

Viktiga uppgifter:

Tid för samling för förarna: 12:30 (ingen föranmälan krävs). Kommer man sent riskerar man att inte kunna delta i aktiviteterna.

Maxhastighet inne på området: 70km/h !

Kör LUGNT till & från fältet samt inne på området! Ser vi tokkörning från någon av deltagarna så är dessa inte välkomna att delta aktivt under dagen. Detta är bland det viktigaste under hela dagen. Vi måste göra ett gott intryck från oss, både till boende i trakterna, samt markägare m fl. Så länge vi sköter oss är vi välkomna tillbaka.

Sopor skall slängas i sopsäckar om sådana finns tillgängliga, annars tar man med sig dem till närmaste papperskorg, oavsett om den ligger en halv mil därifrån eller hemma i köket. Vi har lovat markägaren samt arrenderande skärmklubb att vi inte ska lämna en massa skräp efter oss.

Se nu till att följa ovannämnda punkter så att vi även i framtiden kommer vara välkomna att vistas på fältet och kan hitta på roliga aktiviteter för Er!

För er som inte vet så mycket om dessa träffar så finns det två eftersnackstrådar att läsa:
http://forum.zatzy.com/showthread.php?threadid=106959
http://forum.zatzy.com/showthread.php?threadid=104820

Vi hoppas på klart, varmt och soligt väder. Om det hela skulle bli inställt pga t ex dåligt väder så kommer information ut om detta senast på lördagskvällen. Ett tips för alla som hade tänkt komma är att kika i tråden då.

Vi hoppas också att Polisen har överseende med vår trafikövning som kommer att ske med ordning under kontrollerade former.

Vägbeskrivning:

Här finns en karta som visar vart fältet ligger (blå pil):
http://194.52.202.64/depa/showfile....77&type=picture

Det ligger längst med E4 norr. Om man kommer söderifrån så kör man E4 norr mot Sundsvall/Gävle. När vägen delar sig i två delar (strax efter att man passerat Tierps kyrka och kyrkbyn) varav den högra går mot Tierp och den vänstra är E4N, så fortsätter man bara på E4N. Därifrån är det max 5km till vägen som leder in i fältet.

Precis innan vägen finns en parkeringsficka på högersidan. Där kommer en bil at stå uppställd med varningstriangel bakom samt avspärrningsband bundet på antennen. Där svänger ni till vänster och kör lugnt och fint in på fältet.

Välkomna!

Mvh Ztone och resten av USR!

Sv:Rs bana Tierp!

Postat: 13 augusti 2003, 11:57
av Sixpack
Låter ju intressant så jag kanske dyker upp.
Hoppas vädret blir bra !

Sv:Sv:Rs bana Tierp!

Postat: 13 augusti 2003, 22:33
av Mange
Vädret verkar bli kanon! :)

Knivsta?, Ja ni från Västerut kan träffas där, vi andra är det en lite omväg.:)

Sv:Sv:Sv:Sv:Rs bana Tierp!

Postat: 14 augusti 2003, 18:44
av RSRacing
ja ska ner till vallåkra så ja skippar den här gången = (


//Christer

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Rs bana Tierp!

Postat: 14 augusti 2003, 19:43
av Sixpack
Jag ska på party på lördag, så vi får se hur fräsh jag är

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Rs bana Tierp!

Postat: 16 augusti 2003, 19:51
av Mange
INSTÄLLT!!!, se zatzy