Sida 1 av 1
Akut hjälp nu!!!!
Postat: 2 september 2005, 23:37
av rs_autopower
Är det någon som vet hur man får loss den HÖGRA infästningen till solskydden??????Den vänstra sitter med en skruv och sedan får man dra och lirka lite för den har en stor krok som går in under innertaket........MEN som sagt den HÖGRA hur sitter den fast?? Måste veta NU!! så kom igen nu om det är nån som vet-)).....Det är lite brådis!
Sv:Akut hjälp nu!!!!
Postat: 3 september 2005, 00:49
av juanito
Lossade båda när jag monterade NMT-antennen. Vad jag minns är båda solskydden likadana, bara spegelvända.
Sv:Sv:Akut hjälp nu!!!!
Postat: 3 september 2005, 11:30
av rs_autopower
JO det är säkert samma på förar och pass sida men hur sitter den högra infästningen fast på förarsidan..........Alltså det fästet som du kan knäppa av solskyddet ifrån.....Hur sitter det fast???
Sv:Sv:Sv:Akut hjälp nu!!!!
Postat: 3 september 2005, 11:31
av juanito
Du får bända loss kåpan, så ser du skruven det sitter med.
Sv:Sv:Sv:Sv:Akut hjälp nu!!!!
Postat: 3 september 2005, 11:36
av rs_autopower
Vänta lite nu Janne!!-) Den vänstra infästn där själva armen sitter fast på solskyddet har ju en litet runt plast lock som man pillar bort och där under sitter skruven som man lossar och då kan man böja loss denna infästn.........MEN den högra infästn har inget lock att plocka bort för att komma åt någon skruv.....Är du säker på att den högra sitter fast med en skruv???
Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Akut hjälp nu!!!!
Postat: 3 september 2005, 14:52
av juanito
Det är en hel kåpa, över själva infästningen. Pilla bort den, så ser du skruvarna.