sportfilter

I detta forum skriver vi om Skoda RS.
maverick
Inlägg: 0
Blev medlem: 24 juli 2012, 11:45
Ort: Landskrona
Bilmodell: Skoda Octavia RS
Kontakt:

Sv:sportfilter

Inlägg av maverick »

1) Du skriver i forumet för Octavia RS

2) öppet filter sabbar LMM:en, så skaffa ett insatsfilter istället. Dock sägs original luftburk vara god för över 300hk, så det finns ingen anledning att byta.
frand
Inlägg: 0
Blev medlem: 1 april 2006, 01:44
Ort: Lerum
Bilmodell: Skoda octavia rs
Kontakt:

Sv:sportfilter

Inlägg av frand »

samma sak med insats filtret, de e rengöringsmedlet som sabbar lmm:en
RSR
Inlägg: 0
Blev medlem: 22 juni 2006, 21:26

Sv:Sv:sportfilter

Inlägg av RSR »

Öppet filter sabbar ingenting. Det ger en blygsam prestandaförbättring + bättre luft för turbon. Motorn upplevs som piggare. Gillar man sen ljudet så är det ett plus. Orkar man inte med ljudet så kan man låta bli.
rubank
Inlägg: 0
Blev medlem: 12 juli 2010, 03:08
Ort: Västerås
Bilmodell: Skoda Octavia RS (överlämnad till ny entusiast..)
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:sportfilter

Inlägg av rubank »

öppet filter sabbar lmm snabbare, lmm är en förslitningsprodukt och kommer att gå sönder. med ett öppet filter så sker detta snabbare.
prestandaförbättringen sker bara om luftgenomsläppet är bättre än orginal och de flesta öppna filtrerna är inte ens lika stora som orginal storleken. dvs ger sämre effekt än ett inläggsfilter av sportmodell.
/Anders
Såsen
Inlägg: 0
Blev medlem: 1 april 2006, 21:20
Ort: Hudiksvall
Bilmodell: Oktavia RS2
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:Sv:sportfilter

Inlägg av Såsen »

Vem av er vet vad ni pratar om????????
Tobbe80
Inlägg: 0
Blev medlem: 30 mars 2007, 22:50
Ort: Ulricehamn
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:sportfilter

Inlägg av Tobbe80 »

Körde med öppet BMC filter på min förra Rs i test syfte, körde bla tider med Avancerad G-tech historia polaren hade..enligt dom tidsskilnader ja fick så gick bilfan sämre med öppet än med orginal filter och box..dom nya oljefria filter som säljs i dag ska inte skada lmm som dom du måste olja in, då oljan är den som förstör, bränner filmen/tråden som mäter av luftmängd osv genom lmm men visst kan den orsaka att lmm ger upp tidigare/eller inte alls...själv aldrig bytt nån lmm..se tex Ace Comp....trimma gått och väl 250-300 hk utan byta eller röra filter...under 300 hk så har knappast motorn nytta av mer luft än den kan ta vara på, får den för mycket luft så kan detta orsaka att den vill fetta på genom överskottet den får .... få köra med öppet filter medför bara att bilen låter som en anfådd groda när man gasar, knappast mer effekt,än att bi tycker de går fortare
Greven
Inlägg: 0
Blev medlem: 3 oktober 2006, 21:38
Ort: Upplands-Bro
Bilmodell: Skyline R32 GTR
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:sportfilter

Inlägg av Greven »

Sen tar vi o fixar till namnen bättre tack..

//Greven
Tobbe80
Inlägg: 0
Blev medlem: 30 mars 2007, 22:50
Ort: Ulricehamn
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:sportfilter

Inlägg av Tobbe80 »

Greven... vem menar du ? själv så har ja haft samma namn sen jag blev medlem här 2003,ingen som klagat.
maverick
Inlägg: 0
Blev medlem: 24 juli 2012, 11:45
Ort: Landskrona
Bilmodell: Skoda Octavia RS
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:Sv:sportfilter

Inlägg av maverick »

Första inlägget är borttaget. Inget i tråden är i rätt sammanhang lägre.
Skriv svar