Hur får man loss strålkastarna??

I detta forum skriver vi om Skoda Felicia.
mr_beetle
Inlägg: 17
Blev medlem: 21 februari 2009, 01:32
Ort: Skellefteå
Bilmodell: Skoda Felicia 1.6 -97
Kontakt:

Hur får man loss strålkastarna??

Inlägg av mr_beetle »

Fick anmärkning på besiktningen på för lågt ställt ljus på ena sidan. Det visade sig att justerpinnen har lossnat på insidan. Finns två skruvar på ovansidan, men det måste ju finnas fler fästen, för jag får inte loss den! Hjälp!
gtrunner
Inlägg: 5
Blev medlem: 12 februari 2009, 22:37
Ort: Falkenberg
Bilmodell: Skoda pick up
Kontakt:

Sv:Hur får man loss strålkastarna??

Inlägg av gtrunner »

tjena du får ta bort grillen 2 synliga skruvar på ovansidan 2 st skruvar jämte kylet den ena brukar vara dold rätt bra bakom kylet beroende på vilket kyl du har sen är det 2 skruvar bakom blinkersena så de måste du oxå ta bort, sen ser du 2 skruvar till på lampan
MM
Inlägg: 190
Blev medlem: 2 maj 2011, 01:34
Ort: Stockholm
Bilmodell: Skoda
Kontakt:

Sv:Sv:Hur får man loss strålkastarna??

Inlägg av MM »

Hej jag hade samma problem på besiktningen för ett par dagar sen men du behöver inte lossa strålkastaren!!!
De finns en vred i bilen till vänster om ratten(kan vara på höger kommer ej ihåg) som man vrider på och ställer in höjden på strålkastaren. Från denna vred går det 2 slangar som är fästa på varsin kåpa på strålkastarna. Ta ut denna kåpa genom att vrida lite så att låspiggarna släpper, du ska inte dra ut den. När du fått ut kåpan ska du skruva ut skruven som sitter på kåpan sedan stoppar du in kåpan igen och ljuset kommer höjas.
Denna skruv fungerar som tryckstång, ex om du vill sänka ljuset du skruvar du in skruven istället så kommer luset sänkas istället.
Obs detta funkar bara om reflektorn i strålkastaren inte släppt alltså pajat, då tror jag att du måste köpa nya strålkastare. Men testa detta först det tar bara 1 minut att fixa. Lycka till
mr_beetle
Inlägg: 17
Blev medlem: 21 februari 2009, 01:32
Ort: Skellefteå
Bilmodell: Skoda Felicia 1.6 -97
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:Hur får man loss strålkastarna??

Inlägg av mr_beetle »

Hehe...
Hann göra enligt första tipset, vilket tog en jävla tid p.g.a alla dolda bultar och skruvar! Men nu är det iallafall fixat och ombesiktat. Kan ju iaf vara bra att veta att det finns enklare sätt ii framtiden...;)
stakvi
Inlägg: 846
Blev medlem: 27 oktober 2018, 14:21
Ort: Stockholm
Bilmodell: Skoda Felicia Kombi
Kontakt:

Sv:Sv:Sv:Sv:Hur får man loss strålkastarna??

Inlägg av stakvi »

Hej
Ofta så fungerar inte det oljestyrda reglaget, kanske på en lampa men...
Så man får stå och skruva...

Staffan
Skriv svar