Kokning!

I detta forum skriver vi om Skoda Felicia.
Stesse72
Inlägg: 28
Blev medlem: 3 april 2014, 22:47
Ort: Falun
Bilmodell: Skoda Felicia 1,6 LX
Kontakt:

Kokning!

Inlägg av Stesse72 »

Har en Felicia kombi 1,6 från 2000 som har en tendens att koka på tomgång i expansionskärlet. Tempmätaren går upp till hälften och sen börjar det att koka för fullt. När den går på 2000 varv så startar kylfläkten som vanligt men vid andra varvtal så gör den inte det. Vattenpump,termostat och topplockspackning är bytta. Undrar vad det kan vara som är problemet.
Tacksam för svar
adandersson
Inlägg: 1367
Blev medlem: 17 november 2014, 12:13

Sv:Kokning!

Inlägg av adandersson »

Kan vara en givare.
MM
Inlägg: 190
Blev medlem: 2 maj 2011, 01:34
Ort: Stockholm
Bilmodell: Skoda
Kontakt:

Sv:Kokning!

Inlägg av MM »

Vad jag har lärt mig vad gäller termostaten så brukar vissa personer och dessutom verkstad montera dem fel vilket leder ditt problem, så be din verksta kolla upp om dem verkligen har monterat termostaten rätt. De finns en metallpigg på termostaten som är känslig och är lätt att montera fel.
Vad gäller din kylfläkt att den knasar kan bero på termostaten men också kontakten som sitter på sidan om kylaren tror jag, om kontakten är fel är det bara att köpa en ny kostar inte mycket.
Skriv svar