Enyaq 2024 ME4?

I detta forum skriver vi om Skoda Enyaq.
RAGN
Inlägg: 1
Blev medlem: 8 juli 2023, 22:24
Bilmodell: V70
Kontakt:

Enyaq 2024 ME4?

Inlägg av RAGN »

Står i begrepp att lägga en beställning på en Enyaq IV80.

Har hittat information om lanseringen av Enyaq L&K som i och för sig inte är intressant men läser på diverse forum ( källa något oklar...)
att 2024 års Enyaq kommer få delar av det som lanseras i L&K versionen som ex ME4 mjukvara, preheating av batteri, 170kW laddning mm.

Försäljaren kan inte svara på mina frågor.

Fråga: Finns det någon pålitlig källa för ovanstående påståenden?

Om jag beställer en Enyaq idag, vad blir det för årsmodell, jag vill inte beställa 1v innan det blir 2024 års modell med ev uppgraderingar.

Det kommer alltid att komma uppgraderingar och nya modeller, men känslan är att det rör sig om dagar nu under hösten vad gäller ändring av produktionen för nästa årsmodell.

Hittar via andra forum att nya Enyaq kommer benämnas Enyaq 85, så frågan är från när kommer den att tillverkas? Om den ens kommer kallas så....
mikbur
Inlägg: 2
Blev medlem: 1 maj 2023, 23:36
Bilmodell: Skoda Enyaq 80x
Kontakt:

Re: Enyaq 2024 ME4?

Inlägg av mikbur »

Enligt manualen för bilar producerade efter 2023-10 stårt det såhär under laddning av högvoltsbatteri https://manual.skoda-auto.com/222/sv-se/Models:

Optimering av laddningsförloppet

Funktionen används för att förvärma högvoltsbatteriet till optimal temperatur för laddning med likström (DC).

I infotainment, peka på Starta batteriuppvärmning.

Denna funktion är särskilt användbar när du laddar bilen under vinterförhållanden.
tosa
Inlägg: 1
Blev medlem: 17 februari 2025, 15:32
Bilmodell: Enyaq
Kontakt:

Re: Enyaq 2024 ME4?

Inlägg av tosa »

Hej,
Hur lång tid innan man kommer till snabbladdaren är det lämpligt att starta batteriuppvärmningen - Frågan gäller vintertid, annars är det inte aktuellt.
Har förstått att den i vissa lägen går igång själv hur får man den att göra det( funkar det via skoda app om man lägger in rutt med laddstationer?
@ndread
Inlägg: 214
Blev medlem: 10 april 2022, 11:28
Bilmodell: Enyaq 80x sportline
Kontakt:

Re: Enyaq 2024 ME4?

Inlägg av @ndread »

tosa skrev:
> Hej,
> Hur lång tid innan man kommer till snabbladdaren är det lämpligt att starta
> batteriuppvärmningen - Frågan gäller vintertid, annars är det inte
> aktuellt.
> Har förstått att den i vissa lägen går igång själv hur får man den att göra
> det( funkar det via skoda app om man lägger in rutt med laddstationer?

Hej, det står på skärmen hur lång tid som behövs för att nå maximal laddhastighet...så du det när du behöver starta den för att nå maximal hastighet. Du kan annars låta bilen automatiskt slå igång värmen om du använder navigation då du är ute och kör
Skriv svar