RÅNAD av staten

I detta forum skriver vi om icke bilrelaterade saker.
staropramen
Inlägg: 0
Blev medlem: 6 juni 2008, 16:50
Ort: Ale
Bilmodell: Octavia RS
Kontakt:

RÅNAD av staten

Inlägg av staropramen »

Jaha, det blev en dyr historia det här. Hade bilen påställd 2 veckor......kostade mig 1200:- Först ville försäkringen ha betalt för hela månaden sen händer det otroliga. Idag damp det ner ett litet kuvert från vägverket. Du betalar först och främst skatt för 2 månader. Först för den månaden du ställde på den och sen när det var månadsskifte så betalar du för den också. Sedan fräckast av allt var dröjsmålsränta. Svaret var att du själv ska betala redan innan du får fakturan och ta reda på hur mycket man ska betala.

Vad blir nästa sak? Man kanske ska ta sig till huvudkontoret och betala kontant också`? Sverige. Landet med mest skatt på skatt på skatt på skatt på skatt på skatt. Konstigt att folk är oärliga när man använder sig av metoder som hör hemma på gökboet.

Snacka om att suga ut vartenda krona från bilisterna.
dizapear
Inlägg: 0
Blev medlem: 17 maj 2009, 01:34
Ort: Ljungby
Bilmodell: Skoda Octavia RS -05
Kontakt:

Sv:RÅNAD av staten

Inlägg av dizapear »

Tror du skall se mer på hur Norge är med sina bil-skatter osv. Det är horribelt att se hur min familj hemma i grannlandet har det. hihi
Så himla glad jag flyttade hit som bilskatteflyktning =)
Skriv svar